Víte, proč je český parlament nepopulární? Možnou odpověď nabídl teď ve svém rozhovoru pro BBC předseda sněmovny Lubomír Zaorálek: „Vzhledem k tomu, že se neustále vyvíjí situace kolem volby ředitele České televize, pořád ještě nebyl partner na to, abychom jednali o jiném způsobu informování o sněmovně. To je něco, co jsem si předsevzal, pokusit se ten obraz o nás učinit srozumitelnějším a možná přitažlivějším.“ Třeba je problém právě v tomhle: čeští politici chtějí příliš často měnit svůj obraz a příliš málo sami sebe. Přitom jen v posledním půl roce k tomu měli minimálně dva-krát dost dobrou příležitost. Poprvé při obsazování luxusní parlamentní ubytovny na Malé Straně (o tom již bylo řečeno dost) a podruhé minulé úterý při dalším hlasování o poslanecké imunitě.

Během posledních pěti let se o tomto pobuřujícím privilegiu stát doživotně nad zákonem hlasovalo potřetí – a vždy se stejně trapným výsledkem: návrh je nutno „přepracovat“. Tentokrát poslanci slibují, že změnu opravdu dotáhnou do konce a imunita bude omezena. Jenže podobné sliby – jak jsme už několikrát zjistili – českou postkomunistickou reprezentaci nic nestojí a k ničemu nezavazují.

Leda že by se do věci vložili „správným obrazem“ poučení občané. Tady už se totiž hraje o to, co všechno si ještě od svých volených a placených delegátů nechají líbit. Po třinácti letech zdejší cesty k demokracii je patrné, že atmosféra v českém sněmu má prostě…

29.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

29.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2361

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte