Ještě šedesát let po holocaustu se o Němcích traduje, že mají křečovitý vztah k Židům. Buď víceméně latentní antisemitismus, nebo naopak velmi okázalý filosemitismus. Vzestup a pád televizního moderátora Michela Friedmana ale naznačuje, že situace se dostává do normálních kolejí.

Pohledný frankfurtský advokát Friedman (47) se během kariéry dobral mnoha funkcí. Ještě minulý týden zasedal ve spolkových orgánech konzervativní CDU, držel místopředsednický post v Ústřední radě Židů v Německu, předsednický v Evropském židovském kongresu, pracoval jako televizní rada v ZDF (něco jako česká ČT 2) a byl členem Česko-německého diskusního fóra, kterého se nicméně nezúčastňoval. Hlavně ale jednou za čtrnáct dní moderoval talk-show „Friedman“ na veřejnoprávní ARD, kde si za své nekompromisní mravokárné soudy vysloužil přezdívku Inkvizitor. K roli moderátora ho předurčovalo temperamentní vystupování a pohotový, ostrý jazyk. Protiváhou byla jeho nápadná sebestřednost, teatrálnost a těžko stravitelný patos. Když napsal článek nebo vyplnil dotazník do společenského magazínu, text se jen černal vykřičníky.

Autor si živě vzpomíná na Friedmanovo vystoupení ve vídeňském Burgtheatru, když se před třemi a půl lety Rakousko kvůli účasti xenofobních Svobodných v kabinetu lidovce Wolfganga Schüssela ocitlo pod evropskou karanténou a do Vídně se sjížděli pokrokoví intelektuálové. Michel Friedman se na prknech nejslavnější vídeňské scény držel za ruku s francouzským filozofem…

29.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

29.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte