mobrazek_930.gif
mobrazek_930.gif • Autor: Respekt

vobrazek_930.jpeg
Fotografie: Kresba Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Polský týdeník Polityka před časem zveřejnil anonymní dopis vězně, který si stěžoval na podmínky v cele – prý je s ostatními namačkán na malém prostoru a čas tráví bloumáním očima po čtyřech holých zdech, neboť odsouzencům s těžkými tresty není dovoleno ani studovat. Doprovodný článek v Polityce pak přinesl zdrcující obraz polského vězeňství. S pádem komunismu se sice jeho základní myšlenka změnila, takže nyní už nejde o to, ponižovat trestance na úroveň nepotřebných věcí, ale připravit je na návrat do společnosti. Jenže realita se tomu moc nepřiblížila.

Slamníků přibývá

Přeplněnost věznic dosahuje až 150 % a počet lidí za mřížemi roste. Během pěti let do roku 2001 stoupl z 54 tisíc na 83 tisíc a ve vazebních věznicích koncem loňského roku čekalo na rozsudek dalších 27 tisíc lidí. Pro srovnání – v České republice počet vězňů v posledních letech klesá: v roce 2001 jich bylo 19 tisíc a letos jich je zatím o tři tisíce méně.

Polský nárůst nesouvisí s nějakým dramatickým zvýšením kriminality, ale především s minimálním udělováním alternativních trestů, například obecně prospěšných prací. V Polsku se také na rozdíl od Česka poměrně řídce uděluje podmíněný trest, což k nárůstu počtu lidí v celách přispívá. Kvůli nedostatku místa roste mezi vězni agresivita, takže vzpoury a hladovky jsou tu takřka na denním pořádku. V prostorech určených pro dva běžně žijí čtyři osoby…

v28.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v28.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte