mobrazek_943.jpeg
mobrazek_943.jpeg • Autor: Respekt

vobrazek_943.jpeg
Fotografie: Lužičtí Srbové: 1200 let odolávají asimilaci. Foto Corbis Sygma • Autor: Respekt

Starý kontinent prožívá novou éru, jež nachází svůj výraz i v literatuře. Ta byla tradičně páteří národních kultur, dnes se však zabývá čím dál častěji tím, co jejich rámec přesahuje. Zájem se přesouvá z kulturních center na okraje, kde se složitě dotýkají a mísí nejrůznější vlivy. Duch státotvorných národů ustupuje do pozadí ve prospěch minorit, které byly až dosud přehlíženy a potlačovány. Ve sjednocené Evropě se ostatně stávají menšinami i nejpočetnější národy.

Proces sjednocování paradoxně provází manifestace kulturní, náboženské i etnické rozrůzněnosti, jež byla v národních státech zastírána. Rakouský esejista Karl-Markus Gauß podnikl v posledních dvou letech minulého století několik výprav do oblastí, kde dosud přežívají zbytky zapomenutých etnických společenství, a své zážitky shrnul v knize Vymírající Evropané, s jejímž překladem se nyní může seznámit i český čtenář.

Němci s nůšemi

Gauß se zaměřil na etnické skupiny, které prostor pro svou existenci nalezly už před staletími na rozmezí evropského Západu a Východu, nikoli ovšem ve smyslu přísně geografickém, ale spíš civilizačním a duchovním. Žádná z nich není autochtonní jako třeba Baskové ve Španělsku a Francii, všechny sem přišly odjinud a jejich tradice se utvářely v kontaktu s odlišnou kulturou většinového obyvatelstva. Migraci východním směrem představují v Gaussově výběru sefardští Židé ze Sarajeva, kteří se…

v28.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v28.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte