0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Ekonomika14. 6. 20035 minut

Asie v Pardubicích

Před třemi lety koupil nadnárodní výrobce počítačů se sídlem na Tchaj--wanu Foxconn část zanedbaného areálu zkrachovalého výrobce radarů Tesla Pardubice. Dnes zaměstnává 2150 lidí (další tisícovku plánuje přijmout) a obratem přes 37 miliard korun pronikl do první desítky největších českých podniků. Z asijských firem zde není sám. Již dva roky vyrábí v Pardubicích mobilní telefony a autoradia japonský Panasonic s osmi stovkami zaměstnanců a minulý měsíc položila základní kámen nové továrny na automobilové součástky další japonská firma Toyota. Právě východočeské Pardubice se staly v očích zahraničních investorů jedním z nejpopulárnějších míst v zemi. Díky továrnám na elektroniku jsou jedním z mála míst, kde již několik let neroste nezaměstnanost, přestože dva největší zaměstnavatelé minulosti, Synthesia a Tesla, propustili téměř dvacet tisíc lidí.

mobrazek_825.jpeg • Autor: Respekt
mobrazek_825.jpeg
mobrazek_825.jpeg • Autor: Respekt
Fotografie: Budeme vyrábět mobily. Zaměstnanci firmy Matsushita slavnostně otevírají podnik v Pardubicích. Foto ČTK • Autor: Respekt
Fotografie: Budeme vyrábět mobily. Zaměstnanci firmy Matsushita slavnostně otevírají podnik v Pardubicích. Foto ČTK
Fotografie: Budeme vyrábět mobily. Zaměstnanci firmy Matsushita slavnostně otevírají podnik v Pardubicích. Foto ČTK • Autor: Respekt
↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Před třemi lety koupil nadnárodní výrobce počítačů se sídlem na Tchaj–wanu Foxconn část zanedbaného areálu zkrachovalého výrobce radarů Tesla Pardubice. Dnes zaměstnává 2150 lidí (další tisícovku plánuje přijmout) a obratem přes 37 miliard korun pronikl do první desítky největších českých podniků. Z asijských firem zde není sám. Již dva roky vyrábí v Pardubicích mobilní telefony a autoradia japonský Panasonic s osmi stovkami zaměstnanců a minulý měsíc položila základní kámen nové továrny na automobilové součástky další japonská firma Toyota. Právě východočeské Pardubice se staly v očích zahraničních investorů jedním z nejpopulárnějších míst v zemi. Díky továrnám na elektroniku jsou jedním z mála míst, kde již několik let neroste nezaměstnanost, přestože dva největší zaměstnavatelé minulosti, Synthesia a Tesla, propustili téměř dvacet tisíc lidí.

Blízko Evropě

„Jsme blízko zákazníkům, blízko Evropě. Dnes hrají roli hodiny,“ říká personální ředitel Foxconnu Miroslav Gregor, proč si jeho firma zvolila za své sídlo a místo dvoumiliardové investice právě Pardubice. Zásluhu má ale i podnikavý duch místní radnice, která investovala přes 300 milionů korun do rozvoje průmyslových zón. Pro zájemce o investování dokonce na radnici zařídili místnosti s telefonem a internetem. „Vyčlenili jsme i lidi, kteří nedělali nic jiného, než že se o ně starali. Chodili s nimi po…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc