Konečně – vydechli bojovníci za práva zvířat poté, co se v novinách před pár dny objevila jedna zpráva. Podle vědců v americkém Detroitu jsou šimpanzi geneticky tak podobní lidem, že by už stálo za to je zařadit do druhu Homo. Zpráva sice nevyvolala takový ohlas, aby se dalo usuzovat, že je na světě revoluce kalibru Darwinovy teorie. Kdo ví, možná na to lidé teprve jednou přijdou. Ale o čem pochybovat nelze, je okamžitý požadavek, aby šimpanzi měli stejná nedotknutelná práva na život, jako je mají lidé. Podle stoupenců této vize by se tím stvrdil konec židovsko-křesťanské představy o druhové nadřazenosti člověka, jež vede k tomu, že se lidé chovají k zvířatům krutě.

„Lidská“ práva pro šimpanze? Zní to provokativně. Jenže o konceptu zvířecích práv se už mluví řadu let, takže úvahy o šimpanzím prvenství na celé věci nic nemění. V diskusi o utrpení zvířat včetně laboratorních šimpanzů, jejímž hlavním rysem je hra na soucit, nezbývá než zopakovat, že prosazení takových práv do legislativy by mělo destruktivní následky pro druhou stranu mince práv, tedy povinnosti. Zvířatům se musí vyjít vstříc jinak, třeba právě s pomocí židovsko-křesťanských představ.

Paralela s černochy

Hlasy pro zvířecí práva jsou silné už proto, že je jejich výchozí instinkt jistě správný. Lidé ví, co je dobro a zlo. Proto nesmí způsobovat bolest komukoli, kdo ji může pocítit. Nesmí týrat lidi ani zvířata. Ale mučení zvířat se zpravidla trestá méně přísně…

v24.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v24.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte