„Samozřejmě, že se i v politice objevili lidé, kteří dokázali změnit dějiny a svět, že si stáli za názorem, který byl původně v menšině. Poctivě jsem si vyhodnotil, že nejsem Máhatmá Gándhí, Tony Blair ani Václav Havel,“ odpověděl před časem ministr Vladimír Mlynář na otázku MF Dnes, proč už se neangažuje v romské otázce. Taková realistická upřímnost má jistě svou cenu. Jenže bychom potřebovali také politika, který se za svým názorem stát nebojí, i kdyby byl třeba sám. A nemusí to být hned Gándhí.

Česká republika se stejně jako řada západních zemí potýká s upadajícím zájmem o politiku. K volbám chodí stále méně lidí, protože prý partajím nerozumí. Jak by také mohli, když se jedno z nejnapínavějších povolání smrsklo na zvedání rukou v parlamentu. Kde jsou vize, které by aspoň posouvaly veřejnou diskusi? Možná je za tím strach z posměchu. Když poslanec Tomáš Kvapil navrhl volební právo rodin, časopis Týden nápad zařadil do desítky největších politických pitomostí. Když ministr Libor Ambrozek žádal, aby se Česko stalo členem Mezinárodní velrybářské komise a bránilo zde vybíjení velryb, komentátoři mu radili, aby se věnoval „skutečným problémům“.

Nedostatek hlubší vize je zvlášť citelný u největšího vládního projektu, reformy veřejných financí. Kabinet ji představuje jako početní úkol: někde je třeba ušetřit peníze a jako by bylo jedno kde. Ministři jsou schopni chystat fatální škrty pro tuzemskou vědu nebo armádu a zároveň slibovat…

v24.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v24.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

tabery-bratislava
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2275

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte