mobrazek_50.gif
mobrazek_50.gif • Autor: Respekt

vobrazek_50.jpeg
Fotografie: Na nic se vás nebudeme ptát a postavíme tu základnu. Foto Profimedia/Getty Images • Autor: Respekt

Padající hvězdy nad zasněženými vrcholky grónských hor, saně tažené psím spřežením uhánějící po nekonečné bílé pláni. Tak začíná dánský předvánoční seriál pro děti. A kde jinde než v Grónsku by mohl bydlet julemand, dánský kolega Santa Clause? Grónsko má nezastupitelnou roli v dánských Vánocích, jinak se však zprávy o této rozlohou zdaleka největší, ač jen s 56 tisíci obyvatel, součásti Říšského společenství – Dánsko, Faerské ostrovy a Grónsko – jen zřídka objevují na prvních stranách novin. Ani nedávné volby do grónské samosprávy nezískaly v dánských médiích mnoho pozornosti. V polovině prosince se nicméně Grónsko do hlavních zpráv dostalo. Důvodem je dlouho očekávaná žádost USA, týkající se rozšíření vojenské základny v severogrónském Thule.

Lovců se nikdo neptal

Thule se nachází zhruba uprostřed nejkratší spojnice mezi Amerikou a západní částí Ruska. Hrálo klíčovou roli za studené války, je tu radarová stanice i velké letiště. V případě potřeby by tu byly mohly natankovat bombardéry naložené atomovými bombami při letu z USA nad SSSR. Nyní se má základna stát důležitou součástí protiraketového deštníku nad Spojenými státy.

V roce 1951, kdy Dánsko a USA uzavřely původní dohodu o Thule, se vláda v Kodani rozhodla jednoznačně. Základna byla důležitá pro NATO a Grónsko bylo dánskou kolonií. Proto se také nikdo na nic neptal místních lidí z kmene Inughuit …

v02.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v02.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte