0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Zahraničí3. 5. 20033 minuty

Z minulého týdne

Fotografie: Foto ČTK • Autor: Respekt
Fotografie: Foto ČTK • Autor: Respekt

Irácký právník Mohamed Al Reháif, který navedl americké jednotky na místo, kde Iráčané ukrývali zajatou vojínku Jessicu Lynchovou, získal ve Spojených státech azyl. Americký ministr bezpečnosti Tom Ridge prohlásil, že Al Reháif, jeho manželka a pětiletá dcera smí zůstat v Americe libovolnou dobu a po pěti letech pobytu mohou požádat o americké občanství.

Al Reháif se ke své akci odhodlal poté, co se stavil za svou ženou, která pracovala jako zdravotní sestra v nemocnici v městě Nasírija, a zahlédl, jak policista pohlavkuje těžce zraněnou 19letou Lynchovou, jež byla zajata a nyní ležela na nemocničním lůžku. Al Reháif se vydal pěšky za město za americkou hlídkou. S rukama zvednutýma do výše k vojákům přistoupil a řekl, že ví, kde je jejich kolegyně. Američané jej požádali, aby se do nemocnice vrátil, zjistil, kdy se střídají stráže, kolik je do budovy vchodů, a pokusil se odhadnout, zda by na střeše mohl přistát vrtulník. Právník se po pár dnech vrátil s informacemi, na jejichž základě vojáci v rychlé akci Lynchovou osvobodili.

„Američané jsou panu Al Reháifovi vděčni za jeho odvahu a soucit,“ podotkl ministr Ridge a dodal, že právník riskoval život svůj i své rodiny. Zachráněná vojínka se dnes zotavuje ve Washingtonu a podle zpráv ji Al Reháif brzy navštíví. Televizní stanice NBC mezitím už oznámila, že o záchraně Lynchové natočí film.

Reklama

Skandál s europísní se na…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc