mobrazek_584.gif
mobrazek_584.gif • Autor: Respekt

vobrazek_584.jpeg
Fotografie: Jen klid. Za pár měsíců ohniska SARS vyhasnou. Foto ČTK • Autor: Respekt

SARS ohrožuje více než 140 milionů lidí! Záhadná chřipka mění Asii! Čtenáři českých deníků se minulý týden jen těžko mohli ubránit dojmu, že planetu ohrožuje mimořádně zhoubná a nebezpečná pandemie. Realita je však o dost méně dramatická.

Blesková akce

Za to, že se onemocnění SARS (těžký akutní respirační stav) stalo celosvětově známým, vděčí především čínskému lékaři, který se jím nakazil od svých pacientů v provincii Kuang-tung na jihu země a poté odcestoval do Hongkongu. V tamním hotelu Metropole se pak u něj nemoc rozvinula a vzhledem k tomu, že tato zóna je významnou dopravní křižovatkou, rozšířila se poměrně rychle i do několika dalších izolovaných míst v různých částech světa. To však už bohatě stačilo na to, aby onemocnění zaregistrovala média a začala o něm podrobně referovat.

Jejich zájem měl i jeden nepře hlédnutelný pozitivní efekt. Právě díky němu se podařilo zmobilizovat vědecké kapacity i finanční zdroje doslova na celém světě, a původce onemocnění tak byl objeven už pouhých několik týdnů poté, co byla choroba poprvé vágně definována.

Takovou rychlost lze bez nadsázky považovat za jeden z největších úspěchů medicíny počátku 21. století. Jen pro srovnání: na izolaci viru způsobujícího AIDS potřebovali vědci od popisu prvních případů dva roky. Ukazuje se tak, jaké možnosti vědě a medicíně přineslo v posledních dvou desetiletích rozšíření informačních…

v18.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v18.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte