Minulý týden vstoupila do našich kin filmová prvotina Quartétto mladé slovenské režisérky Laury Sivákové. Přestože zdejší diváci neprojevili o toto dílo zrovna velký zájem (českou premiéru sledoval všeho všudy jeden divák, shodou okolností autor tohoto článku), je snímek dobrou zprávou pro mladý slovenský filmový svět.

Příběh, jehož scénář si dvaatřicetiletá autorka napsala sama, vychází z jejího autentického zážitku. Jako sedmnáctiletá sledovala na pohřbu své babičky zvláštní scénu: matka a její sestry se začaly hádat, koho z nich zemřelá (tedy jejich matka) nejvíce milovala. Sivákovou to překvapilo: „Jako by si místo majetku porcovaly její lásku,“ vzpomíná. Událost, která odkryla otřesně nevyrovnané vztahy matky a dcer, jakési rodinné tajemství, jí utkvěla v paměti a za více než dvanáct let se stala základem pro film, ve kterém hrají čtyři ženy hlavní role a dva milenci sekundují.

Siváková se po studiu filmové dramaturgie a scenáristiky na bratislavské vysoké umělecké škole propracovávala ke svému celovečernímu debutu pomalu, ale systematicky. Pracovala jako „klapka“ u Juraje Jakubiska a také jako asistentka-skriptka u různých amerických filmových štábů natáčejících v Praze. Tam kromě cenných zkušeností sbírala také odřezky filmových pásů, které bohatí Američané jinak vyhazovali. Tento materiál použila pro natáčení svého krátkého filmu, kterým se později prezentovala producentům.

Celovečerní film pak režisérka takřka &„…

v17.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v17.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte