Přestože ostravský primátor Aleš Zedník (ČSSD) dělal, co mohl, z velkých obchodů na Dálném východě zřejmě zase nebude nic. Nepomohlo ani maso tří barev, které Zedník vlastnoručně osmahl přímo na radnici pro čínského velvyslance Tchang Kuo-čchianga. Nepomohlo ani to, že oba muži zasedli ke společnému obědu právě na výročí těch slavných chvil před čtyřiačtyřiceti lety, kdy čínští komunisté rozdrtili povstání tibetského lidu proti okupaci jejich země. Naděje, že vstřícnost v symbolické chvíli přinese do Ostravy čínské zakázky pro místní těžký průmysl, jsou ale fuč. Zhatila je zdánlivá maličkost. Policie si nedokázala poradit se zhruba dvacítkou demonstrantů, kteří se sešli před radnicí a postávali tam s tibetskými vlajkami v rukou. Velvyslance Tchanga jejich přítomnost za okny rozčílila natolik, že z radnice prchl bez rozloučení zadním vchodem. Krach schůzky zasáhl i Zedníka: od osudné středy je pro média nedostupný, v kanceláři se nechává zapírat, telefon ani mobil nezvedá a na zanechané vzkazy nereaguje.

Zbavili se jha

“Takhle se česko-čínské vztahy rozhodně neutužují,” hněvala se minulý týden komunistická poslankyně Kateřina Konečná na hlouček demonstrantů před ostravskou radnicí. “Je to vměšování se do státní suverenity a pana velvyslance se to velice dotklo,” vysvětlila pak novinářům Tchangův rozrušený úprk.

Výlet čínského ambasadora do Ostravy zorganizovala parlamentní skupina česko-čínského přátelství, kterou…

v12.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v12.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte