Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Ve hvězdách

Fotografie: Foto Steiber • Autor: Respekt
Fotografie: Foto Steiber • Autor: Respekt

Prvního ledna to bude přesně sto čtyřicet let, co vešel v platnost zákon Abrahama Lincolna o zrušení otroctví. Historický moment, na který tehdejších tři a půl milionu amerických černochů čekalo jako na smilování. Protože do té doby nebyli vnímáni jako lidé. I dva roky po Lincolnově zákonu v americkém Kongresu zaznívalo: “Bývalý otrok není svobodný člověk – je to svobodný černoch.” Když v sedmdesátých letech devatenáctého století dostali černoši i hlasovací právo, vyvolalo to především na jihu USA naprostý šok vy-stupňovaný vzápětí faktem, že se hned v příštích volbách dostali do Senátu dva a do sněmovny čtrnáct mužů tmavé pleti. S příchodem dvacátého století se situace spíše zhoršovala. Jižanské státy začaly vymýšlet způsoby, jak bez porušení ústavy zabránit černochům volit. V zákonodárství jednotlivých států se tak začaly objevovat body, jako že volit smí pouze ten, jehož otec či děd volil už před třiceti lety, nebo testování gramotnosti. Dopady? Zatímco v Louisianě v roce 1896 šlo volit sto třicet tisíc černochů, o čtyři roky později smělo už jen přes pět tisíc. Situace byla stále hrozivá. Černoši byli lynčováni, nesměli do bílých restaurací, škol, divadel atd.

K určitému posunu lepším směrem došlo až v polovině padesátých let, kdy protirasistickou iniciativu převzal Nejvyšší soud. Například v roce 1952 rozhodl, že už nesmějí být rozdělené školy pro bílé a černé. Proti…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v01.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.