Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Už umím říkat uhni

Fotografie: Čtyři školy Jeníka odmítly, za tou vstřícnou se nakonec rodina musela přestěhovat. Foto Ludvík Hradilek • Autor: Respekt
Fotografie: Čtyři školy Jeníka odmítly, za tou vstřícnou se nakonec rodina musela přestěhovat. Foto Ludvík Hradilek • Autor: Respekt

Jeník Fíla ještě neměl rok, když ta fatální věc vyšla najevo. Přidusil se u porodu, oznámili lékaři rodičům, nebude chodit ani mluvit, má nenapravitelně poškozený intelekt. “Tehdy jsem se ptal, proč zrovna my,” vzpomíná dnes na událost před dvanácti lety Jeníkův otec Karel Fíla. “Jednou mi na to známí odpověděli: Protože vy na to máte. Tak jsem si řekl, že to asi tak bude.”

Postavil se na nohy

Možnost odložit své dítě za zeď ústavu Fílovi neřešili ani vteřinu. Jeník žil s nimi. Rodina se přestěhovala z Prahy na venkov do malé vsi Kněž. Manželé se pustili do opravy zchátralé chalupy, pan Fíla rozjel podnikání – obchodoval s náhradními díly na auta –, paní Fílová věnovala všechen svůj čas Jendovi. Cvičila s ním speciální cvičení, jezdila na hipoterapii, pomáhala mu se vším, co potřeboval. Jenda v té době nemohl chodit, doma lezl po čtyřech, venku ho vozili v kočárku nebo na vozíku. Když bylo Jendovi sedm let, poradili rodině známí, že by mohl jít na speciální operaci, po níž je šance, že by začal chodit. A opravdu se to podařilo: Jenda se po operaci postavil na nohy a začal – i když krkolomně, kráčet. Tou dobou už byla rodina rozrostlá o dva další potomky: Vendulu a Bedřicha. Později přibyl ještě nejmladší Evžen.

Jeník začal v osmi letech chodit do zvláštní školy ve Zruči nad Sázavou, k ruce měl odborného asistenta. Protože firma…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v01.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.