Do parlamentních voleb na Slovensku zbývá půl roku a opozice dostala do ruky ideální téma pro kampaň - úspory statisíců vkladatelů jsou v ohrožení. Jde o lidi, kteří naletěli na starý známý princip peněžních „pyramidových her“ a na slib ohromných úroků. Potíž pro kabinet Mikuláše Dzurindy je v tom, že ve hře je tentokrát hodně peněz. V košickém B.M.G. Investu, který zavřel své pobočky před čtrnácti dny, mělo 140 tisíc klientů uloženo kolem 12 miliard slovenských korun (tj. 9 miliard českých). Další ohrožené firmy tohoto druhu - AGW a Drukos Výnos - spravují asi 10 miliard. Pokud krach největší „pyramidy“ strhne s sebou i další, má se Slovensko nač těšit.

O něco inteligentnější

Nebankovní společnosti, podnikající bez jakékoli licence a bez státního dohledu, začaly na Slovensku vznikat v polovině 90. let. Jejich průměrná životnost ovšem byla čtyři roky. Většinou se totiž chovaly jako klasické „letadlo“: nasadily vysoké úroky a své vkladatele vyplácely z peněz nových důvěřivců. Na složitější investice se nezmohly, a tak jediným „podnikatelským počinem“ jejich šéfů bylo správně rozpoznat chvíli, kdy je třeba s penězi ujet ze země. Společnost B.M.G. Invest patřila mezi inteligentnější podniky tohoto druhu. Proto také se svým slibem vysokých ročních výnosů (podle poslední nabídky až 37 %) vydržela podnikat déle než šest let. Kde přesně peníze jejích vkladatelů skončily, není známo - firma nikoho nepouštěla do svého účetnictví a majetek různě…

08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte