Slovenskem otřásá několik politických i ekonomických skandálů a hrozba návratu Vladimíra Mečiara do vysoké politiky dostává před volbami stále reálnější obrysy. Přesto by se z titulních stránek novin mohlo zdát, že nejdůležitější starost východních sousedů leží momentálně zcela jinde: už víc než dva týdny zaměstnává Slováky spor o to, zda je přípustné v neděli a o svátcích obchodovat.

Kdo to kdy viděl

Diskusi, do níž už se zapojili ekonomové, právníci, sociologové i politici, odstartoval generální biskup Evangelické církve augsburského vyznání Július Filo, který si v polovině ledna sezval novináře a nechal se slyšet, že lidé by neměli trávit neděli prací a nakupováním, ale věnovat ji rodině a duchovnímu životu. Pozornost žurnalistů vyvolala zvláště jeho zmínka, že hodlá požádat politiky, aby přijali zákon, který by obchodníkům znemožnil považovat neděli za otevírací den. Vlna nevole proti takovému požadavku se ale vzedmula až poté, co iniciativu evangelíků, k nimž se hlásí něco kolem 7 % populace, podpořili i tradičně vlivní římskokatoličtí biskupové. Ti si v pastýřském listu, který předposlední lednovou neděli přečetli kněží ve všech kostelech, postěžovali, že se stále více vytrácí charakter neděle jako dne, který by měl podle nich člověk věnovat odpočinku a Bohu. „Prací bez oddechu, do které nás žene konzumní způsob života, je neděle znesvěcována,“ povzdechli si hodnostáři. "I státní zákony respektují neděli jako den klidu pro věřící.…

06.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

06.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte