„Obrazně řečeno, měli bychom se posunout více směrem k FBI,“ řekl před pár dny šéf BIS Jiří Růžek deníku Právo. Chtěl tím vysvětlit, proč se vláda snaží prosadit zákon zvětšující právo tajných služeb pronikat do našeho soukromí. Podle expertů na bezpečnostní problematiku ovšem navržená norma spíš než kamerickým vzorům přibližuje zdejší tajné služby spíše k předlistopadové StB.

Vysypte, co víte

Růžkovo porovnání s FBI opravdu kulhá. Federální úřad pro vyšetřování je totiž policejní jednotka, která má právo používat zbraně, vyslýchat pachatele a zatýkat je. V České republice se jí nejvíce svou aktivitou a právy blíží policejní Útvar pro odhalování organizovaného zločinu či Služba pro odhalování korupce. Tajné služby a špioni jsou ale něco jiného. Na „informačním poli“ je největší odlišnost právě v možnostech získávat a shromažďovat zprávy o konkrétních lidech. Policie může něco takového činit pouze tehdy, je-li podezření, že někdo spáchal trestnou činnost, třeba pašoval kradená auta. Na tyto podezřelé či obviněné může policie získávat informace silou zákona a zcela otevřeně. Tajné služby ale pracují jinak. Prostě někdy stačí, když si v autobusu sednete náhodou vedle teroristy nebo známého mafiána, a jste rázem ve středu zájmu. Nicméně tajní ze zpravodajských služeb vás ani poté nemohou vyslýchat a nemají dokonce ani oficiálně právo se na vás vyptávat v okolí. Záleží pouze na jejich schopnostech, jak si informace seženou - vy jste nevinen a mimo…

06.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

06.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 3063

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte