Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Komentáře

Když exploduje Zeman

Kdy jsme naposledy válčili s Rakouskem? Na Moravském poli za Přemysla Otakara II., nebo snad za třicetileté války? Těžko vzpomínat, protože dalších pár set let jsme byli více či méně dobrovolní partneři. Nyní však máme za sebou dva týdny největší diplomatické války v naší polistopadové historii - začala na rakouské frontě kvůli Temelínu, ale už se šíří i do Německa. Mezi Prahou a Vídní létají ostrá slova, německý kancléř Schröder hrozí zrušit březnovou návštěvu Česka a protesty vycházejí i z Bavorska Edmunda Stoibera. Tyto dva týdny ukázaly mnohé. Ze slovní přestřelky dvou tajtrdlíků, jak prezentují řečnické výkony Miloše Zemana a Jörga Haidera média, je tu náhle hrozba, že Gerhard Schröder, na rozdíl od Haidera nezpochybněný demokratický politik a muž, který má velké slovo při sjednocování Evropy, zruší předem ohlášenou návštěvu. To už není jenom tak a nejde tu jen o Temelín. Co k tomu Schrödera vedlo? Posledních čtrnáct dnů ale ukázalo mnohé i o nás. Jako by opět ožila stará poučka: Obvykle očekáváme nebezpečí odtamtud, odkud ve skutečnosti nehrozí, ale o to nečekaněji pak udeří odjinud. A nachytá nás zcela nepřipravené. Po roce 1918 jsme viděli nepřítele v Rakousku, ale ve skutečnosti přišel z Německa. Po roce 1945 jsme se báli revanše z Německa, ale skutečný útlak a poté okupace přišly z východu. Po roce 1989 jsme se obávali ruské hrozby, ale komplikace teď přišla z Rakouska. Jako by se uzavíral kruh odstartovaný rozpadem habsburské monarchie. A jako by se v českém…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.