Pokud se v posledních měsících dostával Iberský poloostrov do centra pozornosti, pak především v souvislosti s novou vlnou násilností, kterou rozpoutali teroristé z baskické separatistické organizace ETA. Španělskem však momentálně hýbou vášně také kvůli debatě o budoucím postavení katalánštiny i dalších autonomních jazyků. Vzrušenou diskusi, do níž už se zapojili i král Juan Carlos I. a premiér Aznar, nejnověji přiostřila kniha španělského sociolingvisty Alberta Branchadella Hypotéza nezávislosti. Uznávaný pedagog Autonomní barcelonské univerzity se v ní věnuje právě vyhlídkám, které před sebou katalánština má.

Panovníkovo uřeknutí

Emoce se v autonomní oblasti na severozápadě země vzedmuly poté, co centrální madridské úřady v průběhu minulého roku naznačily, že je třeba do budoucna zvážit, zda by na tamních školách měla být i nadále zachována výuka v katalánštině, neboť údajně způsobuje žákům problémy se španělštinou. Rozsáhlý průzkum ale záhy ukázal, že jde o neopodstatněné dohady. Vyšlo totiž překvapivě najevo, že výsledky katalánských žáků v oboru španělský jazyk jsou o poznání lepší, než u školáků v ostatních částech země. Pobouření pak ještě přiživily pramálo diplomatické projevy politických elit na toto téma. Jako ukázkový příklad lze zmínit řeč španělského krále Juana Carlose, který se nevoli Katalánců snažil zmírnit prohlášením, že „španělština nikdy v historii nebyla násilně zaváděným jazykem, ale prostředkem setkání mezi kulturami“.…

05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte