Konec světa začíná kdesi u Votic – alespoň pro dokumentaristku Olgu Sommerovou. Právě kopcovitý kraj Voticka a Sedlčanska, rozprostírající se zhruba šest sedm desítek kilometrů na jih a mírně na jihovýchod od Prahy, totiž režisérku uhranul natolik, že si v něm pořídila chalupu a věnovala mu i svůj nejnovější dokument Konec světa v srdci Evropy. Její zprávu z míst, odkud se to do hlavního města zdá být mnohonásobně dál, než kolik to je vzdušnou čarou, mohou televizní diváci vidět tento čtvrtek ve 20.30 na ČT 2.

Hukot v enklávě ticha

„Poprvé jsem přijela na Sedlčansko v polovině osmdesátých let a byla jsem okouzlená malebnou krajinou. Postupně jsem si uvědomovala, že lidé, kteří tam žijí, jsou jiní, připomínali mi staré časy. Dědečkové a babičky, které jsem potkávala, byli úplně stejní jako staří lidé z mého dětství – z padesátých let. Objevovala jsem krajinu, která nebyla zdevastovaná průmyslem ani brutálními zásahy komunistického režimu,“ přibližuje Sommerová ty úplně první motivy, jež vedly ke vzniku filmu, který letos v listopadu získal hlavní cenu na Festivalu sociálního dokumentu v Ústí nad Orlicí. Už po revoluci prý plánovala zachytit kamerou, jak sedlčanský, převážně zemědělský lid, přijal demokratickou změnu režimu. Nápad ale realizovala o deset let později, v době, kdy porevoluční nadšení vystřídala deziluze. „Navzdory tomu tamní venkovský lid žije vesele a společensky, dodržuje křesťanské i pohanské svátky,…

49.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

49.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte