S komunálními volbami opět ožila mnohá mimoparlamentní uskupení. Při červnových volbách do Poslanecké sněmovny bylo nejvíce slyšet o Straně Zelených. Jak si vedla u voličů letos v říjnu a jaká je vnitrostranická situace?

Rozličné tváře

Strana Zelených zaznamenala úspěch v šesti z dvaadvaceti měst nad padesát tisíc obyvatel. Což je jen pro srovnání úplně stejný výsledek, jaký zaznamenala parlamentní Unie svobody. Do zastupitelstva se tak dostala v Praze, Brně, Olomouci, Karlových Varech, Jihlavě a Chomutově. Úspěchy samozřejmě měla i v menších městech. Ale je sporné, jestli je to v některých z nich pro Stranu Zelených výhodou. Zelení totiž předvedli v různých obvodech rozličnou tvář. Ukázkovým příkladem je Ústí nad Labem, kde jen těsně před 5% hranicí zůstal stát někdejší „zelený“ náměstek tamního primátora Václav Pucherna, usilující vyřešit otázku Romů jejich vystěhováním za město. Jeho populistické postoje, které jsou s ideou Zelených neslučitelné, mu však zajistily mandát ve čtvrti Neštěmice. Opačným směrem mířila brněnská SZ, když na kandidátku umístila romského aktivistu Martina Giňu (do zastupitelstva taktéž, na rozdíl od Pucherny bohužel, neprošel) a snažila se získat i romskou historičku Janu Horváthovou. Intelektuálka s vizáží Miss Španělska však kvůli pracovnímu vytížení kandidaturu odmítla, a SZ tak nejspíš přišla o řadu hlasů. Ovšem nejzajímavější situace nastala na Blanensku. Zde totiž v obci Petrovice překvapivě uspěla „jednička“…

46.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

46.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte