Federální soudkyně Colleen Kollar-Kotellyová předminulý pátek večer schválila dohodu mezi Microsoftem a americkým ministerstvem spravedlnosti. Co to znamená? Jednoduše řečeno, Bill Gates vyhrál. Microsoft nebude nuceně rozdělen (jak chtěl předchozí soudce Thomas P. Jackson) ani nemusí rozkrýt své výrobní tajemství, tzv. zdrojový kód (jak žádali konkurenti) a jeho monopol na trhu operačních systémů – Windows má instalováno 90 % všech počítačů světa – zůstane zachován. Zato musel slíbit, že nyní už bude hodná softwarová firma. Nesmí „bezdůvodně bránit“ svým odběratelům, aby do počítače instalovali i jiný software než od Microsoftu (a nebude jim nutit svůj prohlížeč Explorer, kvůli němuž celý spor začal), pro 20 největších výrobců počítačů zavede stejné licenční a cenové podmínky atd. „Vladař nikdy nepostrádá důvody k porušení slibů,“ ocitovala Kollar-Kotellyová v rozsudku Niccola Machiavelliho, a proto oznámila, že na plnění „litery i ducha“ dohody bude dohlížet po dobu pěti let. Největší antimonopolní případ 90. let je každopádně u konce: vlk se nažral a Microsoft zůstal celý.

•••

Ministr financí Bohuslav Sobotka vybírá dva členy vedení Komise pro cenné papíry. Jeho předchůdce přišel se dvěma neznámými tvářemi, jejichž jména je už zbytečné opakovat, neboť prezident je odmítl. A dobře udělal: v čele tak mocného regulátora musí být osobnosti, jimž trh důvěřuje.

Podívejme se do Spojených států…

46.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

46.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte