obrazek_3930.jpeg
obrazek_3930.jpeg • Autor: Respekt

Je to poměrně překvapivá událost, když komunální volby vyvolají uvnitř politických stran větší otřes než ty parlamentní. Ale je tomu tak. Občanští demokraté i díky nim přišli o nejvážnějšího kandidáta na post šéfa strany Evžena Tošenovského, uvnitř KDU-ČSL zaznívají hlasy volající po rezignaci předsedy Cyrila Svobody a Unie svobody přemýšlí o opětovném sloučení s ODS. Nemusí to tak nakonec dopadnout, ale možná jsme svědky prvních signálů přeskupu na zdejší politické scéně.

Revoluční autokracie jede dál

Začněme u občanských demokratů, kteří ještě na začátku týdne oslavovali vítězství v komunálních a senátních volbách, ale na jeho konci už řešili vážnou krizi. Tak se totiž dá bezesporu nahlížet na rozhodnutí moravskoslezského hejtmana Evžena Tošenovského stáhnout svou kandidaturu na post šéfa ODS. „Jsem přesvědčen, že ODS ještě není zralá na to, aby revoluční autokracii vystřídala soustředěná týmová práce,“ prohlásil hejtman před novináři s dodatkem, že cítí „většinově negativní postoj poslaneckého klubu“ ke své osobě. Proto prý – aby zabránil rozštěpení strany – nebude kandidovat. To je pro občanské demokraty drtivá zpráva. Jejich vedení je natolik provázanou sektářskou skupinou, že kdo není z party, nemá šanci.

Tošenovského rezignace upozornila veřejnost na vážný stav uvnitř druhé nejsilnější strany a v tomto smyslu je možné ji brát jako pozitivní věc. Pro samotného…

46.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

46.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2267

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte