Naše vesnice leží na rozhraní tří světů. Úrodné řepné roviny středního Polabí se tu lomí do členitých svahů dolního Povltaví, které klesají k skalnatému a zalesněnému kaňonu řeky. Třetím světem je z našeho hlediska Praha, kam není vidět, protože je za kopcem. Pokud se na ni chce mermomocí někdo podívat, dostane se pěšky za čtvrthodinku k Ládví, kde na něj čeká panorama průmyslových Vysočan, nebo opačným směrem k svahům nad Trójou, odkud sice spatří Pražský hrad, ale jen jako neforemnou kupu starého kamení v pozadí stalinsky úhledného hotelu International.

Ač neviditelná, vyzařovala metropole po celá devadesátá léta mocné politické vzrušení do zdejších hospůdek, kde se scházejí sousedé. Zvlášť vrcholná politika všechny zajímala. Před deseti lety se tu nejvíc rozléhalo velebení doktora Sládka. Jeho styl se výborně hodil k hospodskému láteření a lamentování, kdyby tu člověk lamentoval střízlivě a moudře jako Pithart nebo Pehe, kazil by zábavu. Před volebními urnami však legrace končila a nejvíc hlasů tu opakovaně dostávaly velké, pragmatické strany, na něž se předtím v hospodách nejvíc nadávalo.

Teprve v souvislosti s komunálními volbami letos na podzim se naše vesnice poněkud vymanila z mediálních sítí. Debatéři přestali propadat záchvatům bezmocného vzteku nad proradností Klause či Havla a celkem uvážlivě rozprávěli o místních kandidátech, s jízlivostí si připomínali jejich dávné i nedávné poklesky a s uznáním hovořili o jejich zásluhách. Soupeřila tu spolu…

46.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

46.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte