Na první pohled věru senzace. Člen NATO s islamistickou vládou. Nejstarší čekatel na členství v Evropské unii s islamistickou vládou. De facto jediný spojenec Izraele na Blízkém východě s islamistickou vládou. Přitom uplynulo sotva čtrnáct měsíců od 11. září 2001, od islamistického útoku na západní civilizaci, jak by nejspíše řekl Samuel Huntington. To vše se může čtenáři novin vybavit při zprávě, že před týdnem, v rámci výsledku parlamentních voleb v Turecku, získala Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) absolutní většinu, sestaví jednobarevný vládní kabinet, leč nikdo se kvůli tomu nezblázní.

Zemi, která je naším spojencem v NATO, která je předpolím zvažovaného útoku na Irák, která silně ovlivňuje fakt, zda Kypr – coby náš souputník-čekatel do Evropské unie – bude jednotný, nebo rozdělený, ergo v tomto případě pro EU těžko přijatelný, budou vládnout islamisté, respektive postislamisté, jak si sami říkají. Co si o tom pomyslet?

Armáda nestraší

Turecko prošlo revolucí. Ne snad proto, že strana hlásící se k islámu získala ve volbách většinu. To už tu bylo koncem roku 1995, kdy sice turečtí islamisté získali ve volbách většinu, posléze – v roce 1996 – sestavili koaliční vládu, ale pak – v roce 1997 – narazili na hrozbu ze strany armády, instituce, která už osmdesát let brání sekulární charakter země, a z vlády se stáhli. Ne snad že by tehdy armáda provedla převrat jako v roce 1980, nicméně coby stráž…

46.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

46.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte