Když německý farmář vypěstuje hektar obilí, dostane navíc od Evropské unie dotaci. Stejnou dotaci, nazývanou odborně přímá platba, dostane jakýkoli zemědělec ze země, která je členem Unie. V přepočtu na české koruny to dělá přibližně osm tisíc. Unie na začátku letošního roku rozhodla, že zemědělci kandidátských zemí takové výhody po vstupu do EU mít nebudou, dostanou jen čtvrtinu. To se nelíbí českým zemědělcům, stejně jako fakt, že by podle unijních dohod museli snížit produkci masa, mléka, cukru až o miliony tun. Čeští zemědělci se rozhodli jednat. Pokud naši vyjednavači nedohodnou lepší cenu, budou proti vstupu do Unie. Sepsali petici, pod kterou sehnali už skoro 120 tisíc podpisů, a na tuto středu chystají demonstraci, kterou soukromě nazývají „nájezd na Prahu“.

Nerovný souboj

Neprotestují jenom Češi. Deset kandidátských zemí, čekajících na vstup do Evropské unie, se shodlo minulý týden v Praze na jednotném postupu v otázkách týkajících se zemědělství. Shodně tvrdí, že po vstupu do Unie by jejich zemědělství čekala postupná likvidace. „Za současných podmínek budeme nuceni navrhnout odmítnutí vstupu do EU. Oni požadují férový obchod, tak ať nám nabízí také férové podmínky. Omezující kvóty a dotace jsou pro nás diskriminační,“ kritizuje přístup ke kandidátským zemím Václav Hlaváček, prezident Agrární komory České republiky. Jeho názor plně sdílí většina zemědělců sdružených v odborech v čele s Bohumírem Dufkem. "Není to rovný souboj, EU musí…

44.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

44.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte