Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Nájezd na Prahu

Když německý farmář vypěstuje hektar obilí, dostane navíc od Evropské unie dotaci. Stejnou dotaci, nazývanou odborně přímá platba, dostane jakýkoli zemědělec ze země, která je členem Unie. V přepočtu na české koruny to dělá přibližně osm tisíc. Unie na začátku letošního roku rozhodla, že zemědělci kandidátských zemí takové výhody po vstupu do EU mít nebudou, dostanou jen čtvrtinu. To se nelíbí českým zemědělcům, stejně jako fakt, že by podle unijních dohod museli snížit produkci masa, mléka, cukru až o miliony tun. Čeští zemědělci se rozhodli jednat. Pokud naši vyjednavači nedohodnou lepší cenu, budou proti vstupu do Unie. Sepsali petici, pod kterou sehnali už skoro 120 tisíc podpisů, a na tuto středu chystají demonstraci, kterou soukromě nazývají „nájezd na Prahu“.

Nerovný souboj

Neprotestují jenom Češi. Deset kandidátských zemí, čekajících na vstup do Evropské unie, se shodlo minulý týden v Praze na jednotném postupu v otázkách týkajících se zemědělství. Shodně tvrdí, že po vstupu do Unie by jejich zemědělství čekala postupná likvidace. „Za současných podmínek budeme nuceni navrhnout odmítnutí vstupu do EU. Oni požadují férový obchod, tak ať nám nabízí také férové podmínky. Omezující kvóty a dotace jsou pro nás diskriminační,“ kritizuje přístup ke kandidátským zemím Václav Hlaváček, prezident Agrární komory České republiky. Jeho názor plně sdílí většina zemědělců sdružených v odborech v čele s Bohumírem Dufkem. "Není to rovný souboj, EU musí…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.