Společné zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky (SB) na konci září ve Washingtonu se mělo stát novým mezníkem ve vývoji hnutí kritiků globalizace. Ti o sobě od událostí v Janově v červenci 2001, kde zahynul jednadvacetiletý italský demonstrant Carlo Giuliani, nedali příliš vědět. Ticho prodloužilo také 11. září a po víceméně komorních únorových protestech na newyorském zasedání Světového ekonomického fóra se antiglobalisté sjížděli do Washingtonu s cílem ukázat, že jsou zpátky v plné síle.

Protest v poklidu

Místo původně ohlášených dvaceti tisíc demonstrantů se jich však dostavila zhruba třetina a šest stovek aktivistů bylo zatčeno už při pátečním pokusu zastavit dopravu v centru města. Víkend protestů za asistence tři tisícovek policistů pak proběhl v poklidném duchu pouličního festivalu. Volné sdružení organizací kritizujících globalizaci se tak na americkém kontinentě dostalo na rozcestí - nízká účast ve Washingtonu je krokem zpátky pro cestující pestrobarevný cirkus, který se kvůli svému násilí dostal do izolace. Ve Washingtonu se proto objevily hlasy nabádající k vybudování seriózního politického hnutí. „Každý rok se scházíme, protestujeme a vznášíme požadavky. Teď je třeba učinit další krok a najít více lidí, kteří nám budou věřit,“ prohlásil před antiglobalisty neúspěšný kandidát na amerického prezidenta Ralph Nader, který by rád část hnutí přivedl pod deštník své Strany zelených. Úměrně tomu, jak opadl vliv…

43.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

43.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte