Brněnským výstavištěm bloumají lhostejné hloučky mladých lidí. Žádný z exponátů je příliš nezajímá. Veletrh informačních technologií Invex - druhá největší akce svého druhu v Evropě - má sice stálý počet návštěvníků, vzrušení v jejich očích však ubylo. Leccos z toho, co je tam dnes běžně ke koupi - od kapesního videotelefonu po program na rozpoznávání lidského hlasu - přitom patřilo ještě nedávno do říše sci-fi. Dnes však informační technologie většina lidí chápe spíše jako zdroj potíží než jako uskutečněné fantazie. Názory na to, jakým směrem se vývoj bude ubírat, se liší. Málokterý z odhadů však pomíjí tři trendy: rozvoj technologií CRM, „bezbariérový“ přístup k internetu a umělou inteligenci.

Globální hokynář

Ve filmu Minority Report oslovují reklamní panely kolemjdoucí jménem a nabízejí jim zboží přesně podle jejich vkusu. Podobné vymoženosti nás nečekají zcela jistě dříve než za padesát let, jak to odhadl režisér Spielberg. CRM (customer relationship management, tedy řízení vztahů se zákazníkem) koneckonců není žádnou horkou novinkou. V praxi jej už dávno provozuje každý majitel hokynářství, který zná své zákaznice jménem a pamatuje si jejich rodinné trable, finanční situaci a specifické chutě jednotlivých mlsných jazýčků. Počítače a databáze však mohou takový přístup jednak prohloubit, jednak jej umožňují provozovat ve velkém. Zásilková služba se statisíci zákazníků se tak může chovat stejně osobně - nebo vlezle - jako zmíněný hokynář. Jak…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte