Válka se Saddámem může být nevyhnutelná. Válka se Saddámem není nevyhnutelná. Nepřekonatelný rozpor v logice, nebo názorový posun? Spíše to druhé. Oba výroky pronesl americký prezident George W. Bush, první z nich v sobotu 5. října, druhý pak v pondělí ve svém „projevu k národu“, když mu šlo o to, aby výsledek kongresové rezoluce o Iráku vyzněl tak, že Amerika hovoří „jedním hlasem“. Také Francie, stát zastupující kontinentální Evropu, se názorově posunula. Země prezidenta Jacquese Chiraca už netrvá na tom, že stačí původní rezoluce Rady bezpečnosti OSN, tedy na prostém návratu zbrojních inspektorů. Již před časem začala propagovat rezoluce dvě - jednu stanovující podmínky inspekcí a druhou pro případ, že se Irák nepodvolí. Ve svém úterním návrhu se navíc kloní k přísnějšímu mandátu inspektorů, k tomu, aby měli přístup i do prezidentských paláců Saddáma Husajna, tedy k tomu, co od počátku chtěli Američané. Jen slepý by neviděl názorové sblížení mezi Spojenými státy a Francií ohledně Iráku - zatím s otevřeným koncem.

Změnit režim

Názorový souboj o postup vůči Saddámově Iráku se kolem dvou hlavních protagonistů - USA a Francie - rozhořel už před dlouhými měsíci. Všechny ostatní mocnosti se více či méně kloní buď k jedné, nebo k druhé straně. Minulý čtvrtek, v týž den, kdy americký exprezident Jimmy Carter, proslulý odporem k použití síly v politice, dostal Nobelovu cenu míru, schválil americký Kongres rezoluci o Iráku. Tato rezoluce autorizuje…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte