Ani William Bates, nesporná autorita mezi přírodovědci-dobrodruhy brázdícími odlehlé tropické země v předminulém století, nedokázal přesvědčit své usedlejší britské kolegy, že většina z patnácti tisíc druhů hmyzu, jež nasbíral v Amazonii, byla vědě neznámá. Takové bohatství nových druhů se jeho kolegům, pracujícím převážně v luzích a hájích mírného pásu, kde každý druhý motýl je běláskem zelným, zdálo příliš fantastické. O sto padesát let později nejsou naše znalosti tropických pralesů, druhově nejbohatších suchozemských ekosystémů planety, o mnoho lepší. Především nebyl dokončen grandiózní projekt 18. a 19. století, kladoucí si za cíl popsat pozemskou flóru a faunu. Tehdy byla zejména evropská muzea opravdovými centry vědeckého bádání a nové druhy rostlin a zvířat se do nich ze všech koutů světových koloniálních říší jen hrnuly. Ve 20. století se ovšem vědecká móda prudce obrátila směrem k molekulární biologii a na muzejních sbírkách se začal usazovat prach. Do 21. století tak vstupují biologové s ostudnou a velmi zásadní mezerou ve svých znalostech - stále nemají katalog světového rostlinstva a zvířectva.

V korunách stromů

Inventura pozemských organismů je nudným, ale důležitým úkolem. Teprve na ní je totiž možno stavět další studium evoluce a ekologie. Oba obory sice již dávno produkují záplavu zajímavých studií na vybraných druzích organismů, velké syntézy jsou však bez podrobné znalosti celé flóry a fauny nemožné. Nakonec i molekulární…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte