Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Praha bez aut

Pražská doprava se nezhroutila. Nefungující metro bylo slušně nahrazeno tramvajovými linkami X-A a X-B a trasu metra C plně pokrývají autobusy. Metro přitom v normálních podmínkách denně převeze 600 tisíc cestujících, navíc se na městskou dopravu musela spolehnout většina z 200 tisíc občanů, kteří jezdili do dnes uzavřeného centra vlastním vozem. Hlavnímu městu se tak podařil experiment, jak by vypadalo centrum uzavřené automobilové dopravě. Zvládlo se to i při zavřeném metru, tedy se značnou rezervou. O tom, zda akce „Praha bez aut“ bude pokračovat, rozhodnou za měsíc komunální volby.

Zázrak na magistrále

Pražské tramvajové linky byly podle mluvčí Dopravního podniku Michaely Kuchařové posíleny počátkem září o čtyřicet vozů. „U autobusů není přesné číslo, protože jsou nasazovány flexibilně podle potřeby, linky X-A, X-B a X-C přidáváme tak, jak je potřeba. Ve špičkách mají dvouminutové intervaly,“ doplňuje mluvčí. Automobilový provoz se v Praze po povodních nápadně omezil. „Údaje máme pouze z Nuselského mostu, tam se provoz snížil o 48 %,“ říká vedoucí sekce Ústavu dopravního inženýrství Dopravního podniku Jan Adámek. Doplňuje ho kandidát na primátora za koalici nezávislých a zelených Petr Štěpánek: "Vím, že před povodněmi měla magistrála průjezd asi 110 tisíc osob na den, to je přibližně 90 tisíc aut. Teď poklesl počet osob přepravených automobily na 70 tisíc, ale v pruhu pro autobusy se přepraví až 230 tisíc lidí. Kapacita magistrály se díky…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.