Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Nepromlčitelné

Minulý týden byl notně zchlazen optimismus všech, kteří věří, že se pokus české společnosti vyrovnat se s vlastní minulostí začíná rozbíhat. Byl osvobozen někdejší komunistický prokurátor Vaš. Tento muž přitom v roce 1949 hrál jednu z hlavních rolí při justiční vraždě generála Heliodora Píky a Městský soud v Praze mu za to loni počátkem léta vyměřil sedmiletý trest. Podle pražského Vrchního soudu ovšem neměli krajští soudci na takový rozsudek právo. Vaš se sice na vraždě Píky opravdu „významně podílel“, jeho čin je ale promlčen. Lepší příklad, který by dokumentoval nechuť vyrovnat se s minulostí, se těžko hledá: člověka podezřelého z účasti na hrdelním zločinu komunistické éry nemůžeme odsoudit, ani neodsoudit. S napětím se čeká na publikaci rozsudku. Jak vlastně vrchní soudci svůj verdikt zdůvodní? Činy toho typu, za který byl na kraji odsouzen Vaš, jsou přece podle zákona z loňského roku nepromlčitelné. Naděje tak zůstává. Pokud budou důvody Vašových osvoboditelů slabé, proběhne s bývalým prokurátorem ještě další proces u Nejvyššího soudu.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.