Vládní krize, kterou se minulý týden podařilo sociálním demokratům, unionistům a lidovcům zaženat, měla přinejmenším jeden pozitivní efekt. Řečeno žurnalistickou hantýrkou „odkryla karty“ a „nastavila zrcadla“, tedy otevřeně předvedla, v jakém stavu jsou jednotlivé politické strany. Kdo nesympatizuje s levicí, dostal špatnou zprávu. Liberální Unie svobody-DEU je na tom hůř než kdy předtím a deklarovaně pravicová ODS se zjevně nechystá k „ukvapeným“ vnitřním reformám. Spíš se snaží udržet vše při starém včetně Václava Klause na nejvyšším postu a ve vhodnou chvíli využít vládní slabosti.

Opoziční smlouva v malém

V dodatku ke koaliční smlouvě, který krizi formálně ukončil, se US-DEU zavázala k podpoře zákonů, které vláda označí za klíčové - zároveň se v dokumentu konstatuje, že pokud poslanci unie nebudou hlasovat disciplinovaně, opustí její ministři vládu, ale ani pak jí nevysloví nedůvěru. Takový závazek je snad dobrý jako momentální východisko z krize, pro unii jako takovou je ale ničivý. Za prvé se strana nechala potupně potrestat za událost, kterou tak docela nezavinila. O tom, že Hana Marvanová nepodpoří úpravy některých daňových sazeb, přece věděla celá vláda dlouho dopředu. Měla s tím počítat a líp se připravit. Za druhé unie dala najevo, jak moc lpí na vládních křeslech, a víceméně se vzdala možnosti „hrozit demisí“, tedy legitimního politického nástroje, jímž se lze v koalici bránit partnerovi, který příliš bezohledně prosazuje své záměry…

39.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

39.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte