Na otázku, jak kdo uspěje ve sjednocené Evropě, obvykle odpovídáme podle jednotlivých odvětví, profesí či stupně a druhu vzdělání. Běžná statistika a ekonomická srovnání ostatně nic jiného nedovolují. Jenže v konkurenčním prostředí společného trhu bude spíše než makroekonomická a formální hlediska rozhodovat něco jiného - kvalita práce a zdánlivě drobné komparativní výhody. Důležité se stanou hodnoty, které formují vztah k práci, a aktivní snaha rozvíjet a uplatňovat znalosti. Rozhodne vnitřní kvalita, která se nedá měřit.

Předstíráme, tak plaťte

České pracovní síly jsou jistě dobré, s ohledem na tradice kapitalismu a dlouhodobě slušnou úroveň školství. Jenže zároveň byly neblaze poznamenány komunismem, který zhodnocoval hlavně manuální a nižší odbornou práci. Základem pracovního trhu se stal celoživotně specializovaný zaměstnanec orientovaný na instrumentální výkon. K tzv. socialistickým jistotám patřily nízké a nivelizované mzdy a s nimi nakonec i ono „my předstíráme, že pracujeme, a vy předstíráte, že nám platíte“. Také údernické hnutí padesátých let, zaměřené na vnější efekt, přispělo ke konci odpovědného přístupu k práci. Sledovat vztah k práci je samozřejmě obtížné, protože jediným zdrojem je sebehodnocení pracovníků - takové, jaké poskytuje například srovnávací výzkum Evropská studie hodnot z roku 1999. S překvapením zde zjistíme, že Češi se vidí jako rození pracanti ryze kapitalistického smýšlení. Práce je pro ně vždy na prvním místě,…

39.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

39.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte