Ani ne měsíc po vyslovení důvěry kabinetu Vladimíra Špidly přišla první krize. Emotivní reakce vládních politiků, když jim předminulý pátek hlasem koaliční poslankyně neprošla daňová reforma, se zpočátku zdála hodně přehnaná. Nakonec se ukázalo, že měli proč ztrácet nervy. Česká politická scéna totiž minulý týden zažila vážný pokus vrátit společnost do časů opoziční smlouvy. Nechybělo mnoho a některým členům ČSSD se to ve spolupráci s ODS podařilo.

Vládní havárie ve sněmovně

Vše začalo už čtrnáct dní před hlasováním o daních. Miloš Zeman v rozhovoru pro Právo oznámil zájem o křeslo prezidenta. Tím inspiroval stoupence opoziční smlouvy v ČSSD a ODS k mimořádné aktivitě. Původně pouze chtěli Zemanovi dědicové prosadit expremiéra prezidentským kandidátem uvnitř své strany. Do karet jim ale v pátek 13. září nahrálo hlasování o daních. Mělo se hlasovat už ve čtvrtek 12. září, ale když při neúčasti Jana Kavana (ČSSD) ještě Hana Marvanová (US) prohlásila, že bude hlasovat proti, odložili vládní poslanci v obavách o křehkou většinu dvou hlasů termín na pátek. Když předseda poslanců US Karel Kühnl informoval vedení ČSSD o záměru Marvanové, snažili se poslankyni přemluvit premiér Špidla a předseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD). Marvanová požádala premiéra, aby hlasování o daních odložil, Špidla ale odmítl. Druhý den v pátek byla Marvanová skutečně proti. "Ten zákon byl špatný. Nemůžu připustit zvýšení DPH, které by znamenalo zdražení…

39.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

39.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2264

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte