Dolní tok Labe plný zátočin mezi zalesněnými kopci je nazýván jediným pískovcovým kaňonem na území České republiky. U řeky, která dosud nemá betonové břehy, žijí chráněné rostlinné druhy i živočichové, např. drobnokvět pobřežní, resp. bobr říční a krab vlnoklepetý. Právě na Labi pod Ústím se chystá stavba jezů v Prostředním Žlebu a v Malém Březně. Ministr dopravy na stavbě trvá, jeho kolega ze životního prostředí se brání. Během kampaně před německými volbami se proti projektu ozvali také politici z Berlína a Drážďan.

Konkurence bobrům

„Se stavbou jezů souhlasím, vytvoří v kraji nové pracovní příležitosti. Taky nám tu možná postaví most,“ chválí chystanou stavbu Kateřina Kybalová z Dolního Žlebu. Radost nesdílí Jan Dostál z občanského sdružení Arnika: „Jezy zastaví sezonní kolísání hladiny, a pak by například vyhynul bobr říční a drobnokvět, kteří jsou na něm životně závislí. Třeba rostliny potřebují být tři měsíce na suchu, aby se vysemenily.“ Podle materiálů Státní plavební správy je lodní doprava o třetinu levnější než přeprava po silnici nebo železnici. Například cesta jedné tuny řepky z východních Čech do Hamburku po silnici nebo železnici vyjde i se slevami nejméně na dvanáct set korun, po vodě stojí osm set. Podle expertů plavební správy ale nemůže tuzemské loďstvo konkurenční výhodu využít. „Kvůli nízké hladině byl dolní tok Labe téměř nesplavný od roku devadesát osm až do roku dva tisíce,“ stěžuje si vedoucí odboru plaveb a vodních cest…

39.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

39.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte