Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Slíbili nám dvě stě padesát sedm tisíc

Velká voda už se Českou republikou přehnala, zmizelo bezprostřední ohrožení života a okolo domů už nestojí metry vody. Obcím zase chybí peníze na opravu škod. Vláda se pokusila rozdělit miliardu korun zaplaveným obcím podle počtu obyvatel, bez ohledu na způsobenou škodu, ale ani tento pochybný plán zatím nefunguje.

Jsme bez peněz

„Máme poškozen kamenný most, jen to je škoda za patnáct milionů. Voda nám také odnesla dvě lávky pro pěší, poničila komunikace a domy, nefunguje čistička,“ zoufá si starosta obce Doudleby/Straňany Josef Bohdal. Podobný problém s cestami má i starosta nedaleké vesnice Plav Jaroslav Hlach. „Přes naše mosty, které vedou nad Malší, není možné vůbec projet autem. Zásobování sem nechce ani nemůže zajíždět. Taky lávka pro pěší je zničená,“ popisuje situaci starosta. Ještě jednu věc mají obce v povodí Malše společnou. Čekají na peníze - jak od vlády, tak od charitativních organizací. „Z obecních peněz nejsme schopni zaplatit skoro nic. Z rozpočtu uhradíme akorát běžné věci jako autobusovou dopravu, osvětlení a školu. Škody po povodních odstraňujeme na dluh a na faktury. Teď jsme dostali od ministra Sobotky výpis, že nám poslali dvě stě padesát sedm tisíc, ale na kontě ještě nejsou. Na pokrytí škod to ale nestačí,“ vysvětluje starosta Hlach. Jeho vesnice byla zařazena mezi šest nejpoškozenějších obcí v jižních Čechách. Má ovšem tu „smůlu“, že obec má málo obyvatel, proto dostala málo peněz. "Škodu jsme vyčíslili na dvacet tři…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.