Paní, která mě stříhala kousek od Olšanského náměstí v Praze, vydělává měsíčně 200 až 250 eur čistého, tedy asi třetinu výdělku kadeřnice v Německu nebo v Rakousku. Zaplatil jsem jí zhruba 5 eur, tedy asi pětinu toho, co bych za tuto službu zaplatil ve Vídni nebo v Mnichově. Ze své měsíční mzdy si může česká kadeřnice dovolit přibližně stejný počet měsíčních jízdenek MHD jako její vídeňská kolegyně a podobné vybavení bytu. Pokud by všechny své peníze utratila za kávu nebo pivo někde daleko od turistických lákadel, byla by její životní úroveň dokonce o 50 až 100 % vyšší než úroveň stejně si užívající vídeňské kolegyně. Ve velké výhodě je Pražanka také v případě poplatků, které za některé služby vybírá stát, jako například za vystavení cestovního pasu. Ovšem zoufale je na tom, pokud se rozhodne cestovat do Londýna, koupit auto či italskou šunku.

Hladiny se přibližují

Většina lidí v Česku vydělává v přepočtu na eura velmi málo, ale jejich životní standard je obstojný, protože konzumují zboží a služby, jejichž ceny jsou, opět v přepočtu na eura, velmi nízké. Nejnižší jsou ceny neobchodovatelného zboží (viz tabulku), tedy za bydlení, zdravotnictví, veřejnou dopravu a vzdělání, které mají rozhodující vliv na životní úroveň obyvatel. Důležitou roli zde hraje stát, který dokáže tyto služby poskytovat mnohem levněji, než je tomu v západních zemích obdobné velikosti (s tím bohužel souvisí i vysoká korupce). Nízká cena neobchodovatelného zboží v eurech,…

37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte