Na Slovensku se volební kampaň blíží vrcholu a první pohled na ni je vskutku paradoxní. Informační servis elektronických médií, co se týče zpráv z politického života, je chudší než kdykoli v období „nekampaně“. Čím je tento stav způsoben?

Zářez po 13 letech

Anomálie je dána mimořádně špatným komplexem zákonů, jež upravují průběh kampaně tak nešťastně, že fakticky každou standardní informaci ze stranické akce i vystoupení kandidujícího politika lze interpretovat jako politickou reklamu, což je zakázáno. Jde o absurdní situaci, ležící plně na odpovědnosti politiků, kteří se navzdory opakovaným výzvám nerozhýbali k novele příslušných zákonů. Nelze se ubránit dojmu, že především z úzce stranických pohnutek; především Hnutí za demokratické Slovensko, křesťanským demokratům (KDH) a Straně maďarské koalice (SMK), které mají stabilní voličský kádr, by hrála do karet spíše nižší voličská účast. I proto je zdánlivě paradoxem číslo 2, že mezi ústřední témata kampaně patří novelizace volebního zákona. Jde ale vskutku jen o zdání; motivací není lepší informovanost voličů v budoucnosti, nýbrž radikální změna politického systému. Toto téma je zajímavé tím, že je jediné, kde se rýsuje téměř jednomyslný soulad politických sil, jež budou tvořit kostru příštího parlamentu. HZDS (předseda Vladimír Mečiar), Smer (předseda Robert Fico), Slovenská demokratická a křesťanská unie (SDKÚ, premiér Mikuláš Dzurinda), ANO (mediální magnát Pavol Rusko) i Hnutí za demokracii …

37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte