V pátek 6. září se Gruzie a Rusko dohodly na společném postupu proti čečenským rebelům, kteří se skrývají v příhraniční gruzínské soutěsce Pankisi. To je výrazná změna. Vždyť ještě 23. srpna letouny Ruské federace bombardovaly několik vesnic v okolí Pankisi. Na rozdíl od předchozích incidentů, kdy ruské bombardéry zasáhly neobydlené horské území mezi Gruzií a Čečenskem, bylo tentokrát několik lidí zraněno a nejméně jeden člověk zabit. Událost nadále vyostřila již tak napjaté vztahy mezi Gruzií a Ruskem, které analytici již několik let nazývají „diplomatickou válkou“. Pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) poprvé oficiálně potvrdili, že letadla přilétla z ruského vzdušného prostoru, Moskva ale svou roli v incidentu popřela a naznačila, že za bombardováním Pankisi stojí samotná Gruzie. Na flagrantní porušení gruzínské suverenity vzápětí reagovaly i Spojené státy a Evropská unie. Fakt, že Rusko celý incident popřelo, je podle Bílého domu v rozporu s ujišťováním Ruska, že akceptuje gruzínskou nezávislost a územní celistvost.

S pomocí USA

Za neutěšenými vztahy mezi Gruzií a Ruskem stojí řada problémů: především sem patří konflikty s Abcházií a Jižní Osetií, kdy Rusko podpořilo snahy těchto regionů o dosažení samostatnosti, a v posledních letech Pankiská soutěska, kde se s největší pravděpodobností skrývá až několik set čečenských bojeviků. Gruzie nemá tuto část svého území pod kontrolou, což je Rusku trnem v oku. Po…

37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte