Ve světě současného výtvarného umění neexistuje významnější pravidelná přehlídka, než jsou documenta pořádaná od roku 1955 každých pět let v kdysi západoněmeckém a dodnes lehce provinciálním Kasselu. Současné umění najdeme všude, ale documenta je - už proto, že jednotlivé ročníky dělí pětiletý odstup - dokáží sumarizovat. Ani jedenáctá přehlídka v pořadí, která v Kasselu končí v polovině září, takové očekávání nezklamala. Díla zúčastněných umělců charakterizoval upřímný zájem o aktuální politické dění i společné zaujetí pro témata času, prostoru a paměti.

Hledá se problém

Nad novou politizací výtvarného umění se mnozí tuzemští kritici pozastavovali už během posledních document v roce 1997 a silný zájem o politiku vtiskl přehlídce i její letošní umělecký šéf Okwui Enwezora, nigerijský rodák žijící ve Spojených státech. Pamětníci ovšem upozorňují, že documenta se k politickým problémům doby hlásila od počátku: už první výstava v roce 1955 se uskutečnila na ideologickém horizontu vyrovnání s nacistickým odmítnutím a kriminalizací moderny. Abstraktní umění, jež se tehdy na periferii svobodné zóny vystavovalo, bylo mimo jiné zbraní na kulturní frontě studené války. Asi nejslavnější pátý ročník v roce 1972 dal zase průchod společenskému napětí houstnoucímu po porážkách levicového radikalismu konce 60. let: Joseph Beyus tu tehdy na dřevěném transparentu nabízel, že Baadera a Meinhofovou osobně provede výstavou. Naopak radostná documenta 9 v roce 1992…

36.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

36.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte