Pražská návštěva evropského komisaře Güntera Verheugena a hlavního vyjednavače pro Českou republiku Rutgera Wisselse nevzbudila ve zdejších médiích velký zájem a jejich slova, jak obdivují Čechy za jejich boj s povodněmi, byla přijata jako samozřejmost. Ještě méně pozornosti vzbudila Wisselsova poznámka před novináři, že jeho šéf Verheugen nepřijel jen kvůli povodním, ale že „tématem jednání budou také závažné otázky z minulosti“. Kdo ale poslouchal, zaslechl přes šumění velké vody připomínku, že nejdůležitějším úkolem této vlády je vstup do Evropské unie a že to nebude mít vůbec snadné.

Na rakouské frontě klid

Obecně se čeká, že do konce letošního roku budou dokončeny vstupní rozhovory mezi kandidáty a Evropskou komisí. Pak komise vyzve nové členy ke vstupu, kandidáti uspořádají referenda - Česká republika zřejmě napřesrok na podzim - a pak už stačí ratifikace národními parlamenty evropské patnáctky. Pro Čechy skrývá tento postup jedno vážné riziko. Může se stát, že některý národní parlament jejich vstup do EU neschválí. Otevřeně o tom mluví rakouská strana Svobodných a její zakladatel Jörg Haider: pokud se Češi nezřeknou Benešových dekretů, v EU je nechceme. Spory, které posléze nastaly mezi pražskou vládou Miloše Zemana a vídeňským kabinetem Wolfganga Schüssela, učinily možnost, že rakouští zákonodárci opravdu budou hlasovat proti Čechům, obvyklou součástí diplomatických debat. Ještě minulý týden o tom při své návštěvě mluvil Günter Verheugen…

36.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

36.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte