Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Verheugen varuje

Pražská návštěva evropského komisaře Güntera Verheugena a hlavního vyjednavače pro Českou republiku Rutgera Wisselse nevzbudila ve zdejších médiích velký zájem a jejich slova, jak obdivují Čechy za jejich boj s povodněmi, byla přijata jako samozřejmost. Ještě méně pozornosti vzbudila Wisselsova poznámka před novináři, že jeho šéf Verheugen nepřijel jen kvůli povodním, ale že „tématem jednání budou také závažné otázky z minulosti“. Kdo ale poslouchal, zaslechl přes šumění velké vody připomínku, že nejdůležitějším úkolem této vlády je vstup do Evropské unie a že to nebude mít vůbec snadné.

Na rakouské frontě klid

Obecně se čeká, že do konce letošního roku budou dokončeny vstupní rozhovory mezi kandidáty a Evropskou komisí. Pak komise vyzve nové členy ke vstupu, kandidáti uspořádají referenda - Česká republika zřejmě napřesrok na podzim - a pak už stačí ratifikace národními parlamenty evropské patnáctky. Pro Čechy skrývá tento postup jedno vážné riziko. Může se stát, že některý národní parlament jejich vstup do EU neschválí. Otevřeně o tom mluví rakouská strana Svobodných a její zakladatel Jörg Haider: pokud se Češi nezřeknou Benešových dekretů, v EU je nechceme. Spory, které posléze nastaly mezi pražskou vládou Miloše Zemana a vídeňským kabinetem Wolfganga Schüssela, učinily možnost, že rakouští zákonodárci opravdu budou hlasovat proti Čechům, obvyklou součástí diplomatických debat. Ještě minulý týden o tom při své návštěvě mluvil Günter Verheugen…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.