O příčinách a okolnostech letošních záplav už byly publikovány celé stohy článků. Přesto však jedna velice důležitá oblast, bez níž nelze jejich průběhu porozumět, zůstala úplně stranou pozornosti - totiž vlastní prostředí, jehož nedílnou složkou povodně jsou - tedy říční nivy. Právě v nich je přitom třeba hledat odpověď například na dnes tak často kladenou otázku, jak je možné, že v Terezínské kotlině pod Středohořím vzniklo tak obrovské záplavové jezero.

Řeky v proměnách věků

Shrňme si nejprve stručně, jaké výsledky dosavadní výzkum niv v českém Polabí, dolním Povltaví a Poohří přinesl. Vodní toky se periodicky zahlubovaly do skalního podkladu a postupně vytvářely nejen romantické kaňony Vltavy, Berounky nebo Sázavy (například divokou skalní soutěsku Svatojanských proudů), ale i ploché stupňoviny v širokém úvalu Labe, Ohře a dolní Vltavy. Historii této modelace dokládají třeba říční štěrkové naplaveniny Vltavy v Praze. A to nejen na Letné a Karlově náměstí, ale i mnohem výše nad řekou, například pod Zemědělskou univerzitou v Suchdole nebo pod protějším bohnickým sídlištěm - to všechno byly kdysi nivy na dně vltavského údolí, které se po jeho dalším zahloubení zachovaly ve zbytcích na chráněných místech v podobě takzvaných říčních teras. Dnešní nivy se začaly tvořit po fázi zahloubení v poslední době ledové, tedy někdy před 30 tisíci lety a snad i dříve. Dosvědčují to mocné štěrkové naplaveniny vyplňující dno současných údolí. V tehdejší…

36.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

36.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte