Na lesní mýtině nedaleko Teplic nad Metují lze v těchto dnech zaslechnout změť mnoha cizích jazyků. Dobrovolníci z celé Evropy přijeli na Bukovou horu postavit památník - takzvaný kříž smíření. Právě tady totiž v červnu 1945 v rámci divokého odsunu čeští vojáci brutálně zavraždili skupinku sudetských Němců - třiadvacet bezbranných starců, žen a dětí.

Jako nějaký mrak

„Cítil jsem, že ta sprostá vražda leží nad Teplicemi jako nějaký mrak, nikdo o ní nechtěl mluvit, pro všechny to byla jen minulost, na kterou je lepší zapomenout,“ popisuje vedoucí zdejší chráněné krajinné oblasti a zakladatel občanského sdružení Tuž se, Broumovsko Jan Piňos (41) své dojmy, když se před šesti lety přistěhoval do Teplic nad Metují. „Prostě jsem si uvědomil, že se něco musí změnit. Vždyť tady žijeme v prostoru, který sedm staletí obývali a vzdělávali právě Němci, a zdejší krajině vtiskli neopakovatelný ráz.“ Spolu s dalšími občanskými sdruženími (INEX - Sdružení dobrovolných aktivit a Collegium pro arte antiqua) proto vymysleli velkorysý plán Oživení Broumovska. Od roku 1998 začali obnovovat místní krajinu: opravili a znovu vztyčili u cest zporážené a otlučené barokní kříže, vysázeli stovky stromů, pořádali slavnostní procesí a kulturní programy v barokních kostelech Broumovska. Také se rozhodli vrátit do místní historie všemi zapomenutou a skrývanou událost na Bukové hoře a důstojně uctít památku obětí. "Řekli jsme si, že nejvhodnější bude památník ve tvaru kříže,…

36.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

36.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte