Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

Lexa je na svobodě

Bývalý šéf slovenské tajné služby Ivan Lexa, obviněný z několika trestných činů, především z podílu na únosu prezidentova syna Michala Kováče mladšího, je od předminulého pátku opět na svobodě. Do vyšetřovací vazby se dostal před čtyřmi týdny, když se ho po třech letech na útěku podařilo zatknout v Jižní Africe. Verdikt Nejvyššího soudu o jeho propuštění vyvolal na Slovensku rozruch. Lexu však zřejmě nepřekvapil. Při svém příjezdu domů s úsměvem řekl, že soudům důvěřuje. Už tento výrok sám o sobě není nejlepší vizitkou slovenské justice. Bývalý blízký spolupracovník Vladimíra Mečiara měl ve vazbě sedět z prostého důvodu. Vyhýbal se vyšetřování. Za mříže se dostal už v roce 1999, ale i tehdy ho soudce po třech měsících propustil. Vzápětí se asi s pomocí ruskojazyčného podsvětí ztratil v zahraničí. Cestoval s falešnými doklady, změnil podobu, pokusil se získat občanství Grenady - při této příležitosti například přísahal věrnost Jejímu Veličenstvu Alžbětě II. Před třemi lety se Lexovi advokáti zapřísahali, že jejich klient po propuštění z vazby neopustí zemi. Nyní to dělají opět, dokonce používají tatáž slova. Nikdo neví, zda se historie nebude opakovat. Senát Nejvyššího soudu rozhodl o propuštění konstatováním o zaujatosti soudkyně bratislavského krajského soudu Soni Smolové, která vzala Lexu po jeho eskortě z Jižní Afriky do vazby. Lexovi advokáti vznášeli námitky i proti nezákonnosti jejího soudu. Podle nich měl o vazbě rozhodovat okresní, a ne krajský soud. Nicméně při…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.