Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Téma

Horor v Kongu

Na světě je velká, padesátimilionová země, která má zásoby nerostných bohatství, obsáhlá prostranství úrodné půdy a hojnost tropického dřeva a vodních energetických zdrojů. Na fotografiích, pořízených z vesmíru, se jeví jako zelená plocha, ohraničená ze severu, východu a jihu žlutě vyprahlými savanami a od západu modrým oceánem. Kdyby se mimozemšťané vydali na Zemi pátrat po stopách života, asi by začali právě zde. Místo života by však narazili na smrt. Ta země se jmenuje Kongo a nachází se uprostřed Afriky. Probíhá v ní nejrozsáhlejší ozbrojený konflikt na této planetě.

Mouchy v očích

Nezáleží, zda by se mimozemšťané na svou pátrací misi vydali před sto lety nebo dnes. Na přelomu 19. a 20. století, když Kongo patřilo belgickému králi Leopoldu II., panovaly tu podobně zlé poměry jako nyní, přestože v těchto letních dnech - po šesti letech bojů od pádu diktátora Mobutua - v krátkém rozestupu dorazily dvě povzbudivé zprávy. Nejprve v červenci podepsal konžský prezident Joseph Kabila mírovou dohodu se svým rwandským protějškem Paulem Kagamem. A předminulý čtvrtek Kabila uzavřel smlouvu o normalizaci vztahů i s ugandskou hlavou státu Yowerim Musevenim. Rwanda a Uganda už dlouhé roky patří ke klíčovým hráčům krvavých konžských partií. Jedním z hlavních trumfů v jejich rukou dosud byla - a v případě Rwandy i zůstala - kontrola nad strategickým městem Goma na krajním východě země. Je to bezútěšná, letošním výbuchem lávy poničená lokalita, plná lidí,…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.