Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Civilizace

Ničivým povodním nelze zabránit

Republika má za sebou další více než stoletou vodu. Tentokrát po pěti letech udeřila v Čechách. Desítky kilometrů čtverečních území se opět ocitly pod vodou, zaplaveny jsou podniky i domy. Desítky tisíc lidí přišly o majetek a čtrnáct z nich bohužel i o život. Spolu s tím, jak voda pozvolna opadává, začínají se vynořovat i první návrhy, jak to zařídit, aby se podobná zkáza už příště neopakovala.

Skvělí inženýři

Přestože jsou nabízené recepty vesměs protichůdné, mají na první pohled společného jmenovatele - peníze. Na protipovodňová opatření je třeba dávat mnohem více peněz než dosud, nechal se slyšet mezi prvními premiér Vladimír Špidla. Vodohospodáři se bez váhání přidali: Opět se ukázalo, že přehrady a regulace ochránily města před nejhorším, dejte nám více peněz a ochráníme vás ještě lépe, říkají jedni. Více peněz ano, ale je za ně třeba budovat především suché poldry, odsunuté hráze a území řízené inundace, oponují druzí. Ozvali se i meliorátoři (dnes krajinní inženýři): Peníze jsou skutečně potřeba, využít by se ale měly ke stavbám malých vodních nádrží, záchytných příkopů, teras a průlehů v polích. Přírodovědci zdánlivě říkají něco jiného - je potřeba se zaměřit na revitalizaci krajiny, neboť její retenční schopnost je drasticky snížena a všechna voda z krajiny hned odteče. Přitom však nedokáží ve vlastním rezortu ohlídat komerčně motivované narušování přírody ani v nejsvětějších rezervacích národních parků. Proč? Inu, chybí jim peníze,…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.