Zatímco kontinent jásal nad společnou měnou, několik italských ministrů si neodpustilo posměšné poznámky na adresu všeobecné spokojenosti. Renato Ruggiero, ministr zahraničí, prohlásil, že je ze svých kolegů „smutný“, a kabinet opustil. V zemi, která měla zhruba padesát vlád, by to nebylo nic neobvyklého - kdyby to neukázalo, že Silvio Berlusconi je ochoten hodit přes palubu člověka, který se mnohým jevil jako poslední Mohykán v jeho týmu, pokud jde o pružnost a ochotu věřit ideálům evropské integrace. Od volebního vítězství loni v květnu učinil italský premiér řadu kiksů. Začalo to výrokem o nadřazenosti západní civilizace nad islámským světem zrovna v době, kdy Spojené státy hledaly mezi muslimy spojence v boji proti teroru, pokračovalo sebezáchovnou nelibostí nad evropským zatykačem a skončilo vycouváním z projektu evropského vojenského letadla A 400. Ruggierova role chvílemi spočívala jen v tom, aby žehlil, co napáchal jeho šéf. Nejmírnější hodnocení je, že Berlusconi v zásadě jen okatě dělá to, co inteligentněji činí v EU i ostatní. Prosazuje národní zájmy. Rozdíl je však v tom, že je ochoten zajít dále než všichni ostatní dohromady. Kam až, to nikdo neví. A nyní tu už nebude ani Ruggiero, který by mohl komunikaci zprostředkovat - například bude-li ve hře rozšíření Unie na východ. Italská vláda se po jeho odchodu stala nepředvídatelnou, protievropským populismem řízenou střelou.

03.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

03.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte