Pojem státní bankrot zná většina lidí spíše z učebnic a z historie. Dnes se může odehrát leda tak někde v rovníkové Africe nebo v zemi po prudkém společenském zlomu, řekl by běžný čtenář novin - například v roce 1998 v Rusku, kdy stát nebyl schopen splácet dluh 40 miliard USD. Počátkem letošního roku však vyhlásila státní bankrot Argentina, dosud stabilní a fungující stát. Jde o největší krach státních peněz v historii (neschopnost splácet dluh 142 miliard USD), jak uvádějí média. Událost rozebírají ekonomové, politologové i žurnalisté. Kde hledat příčiny? Jak velký (kolik procent z hrubého domácího produktu) dluh může vést k bankrotu? Proč například Belgie s veřejným dluhem na úrovni celoročního HDP v klidu přežívá, zatímco Argentina se zahraničním dluhem ve výši 46 % HDP bankrotuje? Nehraje tu podstatnou roli struktura - rozuměj termíny splátek - dluhu? Není Česko se svými 20 % veřejného dluhu a jeho rychlým nárůstem na poloviční cestě? To jsou zásadní otázky, na které není jednoznačná odpověď. Neméně zajímavý je ale i pohled historický: Jak země, která před sto lety patřila k nejbohatším, dospěla ke státnímu bankrotu.

Boháč Argentina

Tisk s oblibou rozebírá případy finančních krizí a různých „tygrů“ (Irsko coby keltský tygr, východoasijští tygři…). Jsou to atraktivní příběhy, často v přímém přenosu, ze zemí, které zažívají náhlý propad či naopak vzestup. Čím jsou poučné a inspirující? To zkoumají experti i média. Neméně důležité jsou ale i…

03.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

03.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte