Naše země trest smrti potřebuje

Dominik Lukeš se v článku Nejsme jako oni (Respekt č. 52/2001) vyslovil proti trestu smrti. Možná má pravdu, že absolutní trest nemá smysl ve spořádaných zemích s dlouhou právní kontinuitou. Má však smysl v zemi, která zoufale potřebuje provést reformy, zajistit odpovídající stabilitu, v zemi, jejíž pan prezident nemá na práci nic lepšího, než amnestovat asi dvě třetiny odsouzených. Připomeňme si jen, jak se díky Václavu Havlovi dostali ven vrazi - viz případ Masára, Molnára a dalších, aby pak na svobodě, dokonce v Rakousku, mohli vraždit dál. V době, kdy se za ubití starého bezbranného člověka pro pár stovek dává pár let, se sluší připomenout slova našeho prvního (a lepšího) prezidenta T.G. Masaryka: „Můj argument pro trest smrti není, že je odstrašující, ale že v něm je mravní expiace: vzít člověku život je bezpráví tak strašlivé, že může být usmířeno jen výkupným stejně těžkým.“ Ostatně, zabezpečení naší nejlépe střežené věznice prověřil nedávno pan Kajínek.

Zdeněk Zacpal, Praha

Bez kompromisů s těžaři to nejde

V polemice Zbožná přání geologů uveřejněné v minulém čísle Respektu mě geobotanik Richard Višňák obvinil s technokratického přístupu k přírodě. Tvrdí, že textem, který jsem napsal o lomu na Tlustci, ohrožuji nejen tuto, ale i další přírodní lokality. Od…

03.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

03.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte